Elite- og Talenthold: Kata & Kumité A og B

 

Træningstider

Dag

Tidspunkt

Gruppe

Instruktør

Bemærkning

Mandag

17.00 – 18.00

Kata B

Aske

 

Mandag

18.00 – 19.30

Kata A

William

 

Mandag

19.30 – 21.00

Kumite A

Mads

 

Tirsdag

18.30 – 20.00

Kata/Kumite

Jacques

Unge Sort

Tirsdag

20.00 – 21.30

Kata/Kumite

Jacques

Voksne Sort

Torsdag

17.00 – 18.30

1. kyu børn + sort unge

Kenny

 

Torsdag

18.30. – 19.30

Karatefit A+B

Kenny

Dojo B

Torsdag

19.30 – 20.30

Kata A

Kenny

Udvalgte elever

Torsdag

19.30 – 21.00

FightClub Kumite A

Philip

Hos Bushi i Helsinge

Fredag

17.00 – 19.00

Kata & Kumité A

Kim

 

 

 

 

 

 

Søndag

10.30 – 12.00

Kumite B

Harald

Talenter

Søndag

12.00 – 13.30

Kumite A

Harald

Øvede

 

Optagelseskrav, mål og forventninger

Kategori

Krav

Mål

Forventninger

Tilskud Kr.

Kata Elite

Udgangspunkt 1. Dan

SKIF Shitai Kata

Min. 3 Tokui kata

Medalje ved DM

Landshold SKIF/DKF

Talentcenter DKF

Deltagelse i alle træninger

Deltage ved planlagte stævner

Ja

Kata Talent

Heian og tekki Kata

Min. 1 Tokui kata

Medaljer SKIF Cup

Min. 3 gange om ugen

Deltage ved planlagte stævner

Nej

Kumite Elite

Min. SKIF-landshold

Medalje ved DM

Landshold SKIF/DKF

Talentcenter DKF

Deltagelse i alle træninger

Deltage ved planlagte stævner

Ja

Kumite Talent

Har en rimelig teknisk værktøjskasse

Medaljer SKIF Cup

Min. 3 gange om ugen

Deltage ved planlagte stævner

Nej

 

Instruktører

Navn

Mail

Telefon

Jacques Dupont

sensei@akd.dk

2678 7862

Kim Bøhmert

kim@akd.dk

3045 9565

Mads Kold

mads@akd.dk

2710 8007

Kenny Larsen

kenny@akd.dk

2870 4086

William Holming Werner

william@holmingwerner.dk

4042 4436

Harald Mørch

harald@akd.dk

5383 2702

Aske Andersen

aske@akd.dk

2078 3999

Philip Carlsen (BUSHI)

pc@budoxperten.dk

4031 2131

 

  • Sportsudvalg fagligt, Kim Bøhmert, mail: kim@akd.dk, mobil: 3045 9565
  • Sportsudvalg formand, Henrik Holming Werner, mail: henrik@akd.dk, mobil: 4052 5250

 

Udstyr

Kata: WKF godkendt Gi, samt rødt/blåt bælte til brug ved stævner.

Kumite: WKF godkendt Gi, rødt/blåt bælte, handsker, ben- og fodbeskytter samt hvid eller gennemsigtig tandbeskytter.

 

Den røde tråd i Kata

Alle A kæmpere vurderes af det samlede instruktørteam, med henblik på at udarbejde en udviklingsplan for den enkelte elev, samt hvilke Kata der bør arbejdes med, med udgangspunkt i den enkelte elevs styrker.